BÖLCSŐDEI BEIRATKOZÁS 
A 2024/2025-ÖS NEVELÉSI ÉVRE


A bölcsődei ellátásról, a gyermekek felvételének rendjéről a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (továbbiakban: Gyvt.) 41. § - 43. § rendelkezik.
A bölcsődei ellátás igénybevétele általában önkéntes, az ellátás nyújtása az igénylő szülő/törvényes képviselő kérelmére történik.
A Bugyi Nagyközségi Csemete Bölcsőde elsősorban a településen élő gyermekek részére biztosítja a napközbeni ellátást, de szabad férőhelyek függvényében más településről jelentkezőket is tudunk fogadni.
A 2024/2025. nevelési év első napja: 2024. szeptember 1.
Amennyiben a gyermek 2024. augusztus 31-ig betölti a harmadik életévét, szeptembertől nem vehető fel bölcsődébe, óvodaköteles.

Jelentkezési lapok leadása:
2024. május 7- 8-9.  
9:00-16:00 között

Bugyi Nagyközségi Csemete Bölcsőde
(2347 Bugyi, Széchenyi tér 13.)

 
A felvételi kérelem benyújtásakor az alábbi iratok szükségesek:
  • kitöltött bölcsődei felvételi kérelem adatlap (jelentkezési lap),
  • mindkét szülő/törvényes képviselő munkáltatói igazolása, vagy munkáltatói szándéknyilatkozata (vállalkozó/őstermelő szülő esetén nyilatkozat arról, hogy a munkavégzés napi hány órában történik),
  • a gyermek igazolványainak fénymásolata (beleértve a születési anyakönyvi kivonatot, TAJ kártyát is),
  • a szülők/törvényes képviselők igazolványainak fénymásolata,
  • a jogosultságot igazoló dokumentumok fénymásolata (egyedülálló szülő ill. három vagy több gyermeket nevelő családok emelt családi pótlék folyósításáról szóló igazolások, GYES, GYED határozatok),
  • külföldi állampolgárok esetén a tartózkodás jogcíméről szóló igazolás,
  • rendszeres gyermekvédelmi kedvezményről szóló határozat (amennyiben erre jogosult).
A bölcsődei jelentkezési lap a www.csemetebolcsode.hu oldalról letölthető, vagy személyesen a bölcsődében átvehető.

A gyermekek napközbeni ellátását – beleértve a bölcsődei ellátást- elsősorban azoknak a gyermekeknek kell biztosítani, akiknek szülei/törvényes képviselői munkavégzésük, munkaerő-piaci részvételt elősegítő programban, képzésben való részvételük, nappali rendszerű iskolai oktatásban, a nappali oktatás munkarendje szerint szervezett felnőttoktatásban, felsőoktatási intézményben nappali képzésben való részvételük, betegségük vagy egyéb ok miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni. Az egyéb ok miatt a gyermekek napközbeni ellátását különösen az olyan gyermek számára kell biztosítani, akinek fejlődése érdekében állandó napközbeni ellátásra van szüksége, akit egyedülálló vagy időskorú személy nevel, illetve akinek a szülője, törvényes képviselője szociális helyzete miatt az ellátásáról nem tud gondoskodni.

A bölcsődei felvétel során előnyben kell részesíteni:
- ha a gyermek szülője, más törvényes képviselője a felvételi kérelem benyújtását követő 30 napon belül igazolja, hogy munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll -
       - a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult              gyermeket,
             -a három vagy több gyermeket nevelő családban élő gyermeket,
             - az egyedülálló szülő által nevelt gyermeket, és
- a védelembe vett gyermeket.

Amennyiben a jelentkezők száma meghaladja a felvehető gyermekek számát, a Gyvt. 43. § (3) bekezdését figyelembe véve történik a felvételi döntés.

 
A jelentkezések elbírálásának határideje: 2024. május 31.
 
A bölcsődei jelentkezéssel, felvétellel kapcsolatosan az alábbi elérhetőségeken tudok tájékoztatást adni:
  • telefonszám: 06-70-651-7533
  • e-mail cím: bugyibolcsode@gmail.com
  • személyesen az intézményben (előzetes időpontegyeztetés szükséges).
                                                                      Tóth Veronika, intézményvezető

 

           NYÍLT NAPOK A CSEMETE BÖLCSŐDÉBEN

 

Nyílt napokra várjuk a bölcsődénk iránt érdeklődő szülőket
2024. április 16-17-én, 10-11 óra között.


A nyílt napok során a szülők betekintést nyerhetnek a bölcsődei napirendbe, megnézhetik a csoportokat, a játszóudvart, megismerhetik a kisgyermeknevelőket, kérdéseiket személyesen tehetik fel.

A nyílt napra előzetes regisztráció szükséges 2024. április 2-15. között a bölcsőde e-mail címén, név és telefonszám megadásával (bugyibolcsode@gmail.com).

Tóth Veronika, intézményvezető

 
 

                                      Bölcsődék Napja 2024

2024. április 22-én, hétfőn 
nevelés-gondozás nélküli nap lesz a Csemete Bölcsődében.

A „Bölcsődék Napja” a bölcsődében április 21. (vagy ha az heti pihenőnapra vagy munkaszüneti napra esik, az azt követő legközelebbi munkanapon tartott) minden évben nevelés-gondozás nélküli munkanap. A nevelés-gondozás nélküli munkanap célja a bölcsődében dolgozók szakmai fejlesztése. (15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 43. §.)

 Bugyi, 2024. február 8. 

                        Tóth Veronika, intézményvezető

Bölcsőde nyári zárása 2024-ben

Bugyi Nagyközségi Önkormányzat Képviselő-testületének 7/2024. (01.18.) határozata alapján a Bugyi Nagyközségi Csemete Bölcsőde nyári zárva tartásának idejét az alábbiak szerint határozta meg:

 2024. július 29 – augusztus 23. között a bölcsőde zárva tart.

Nyitás napja: 2024. augusztus 26. hétfő.

Bugyi, 2024. január 30.

                                                Tóth Veronika, intézményvezető

Hogyan lehet felkészülni szülőként a digitalizációval kapcsolatos nevelési kihívásokra?

A gyermekek – életkori sajátosságaik miatt – a felnőttekétől eltérő befogadási, élményfeldolgozási képességgel rendelkeznek. Az internet tervezői a felnőtt felhasználókat tartották szem előtt és nem voltak tekintettel a gyermekekre. Utópisztikus elképzelés lenne, hogy minden felhasználó egyenlő. A pozitívumokkal mindannyian tisztában vagyunk: kényelem, kapcsolatteremtés, kreativitás, oktatás, információáramlás és a kereskedelem területe.

A kockázatokról azonban kevés szó esik: szorongás, depresszió, önértékelés csökkenése, testképzavar, önkárosítás, alvásminőség romlása, addiktív magatartásformák.

 

Javaslatok szülők számára

  • Tegyük lehetővé, hogy a gyermekünk minél többet mozogjon, lehetőség szerint sokat játsszon a szabadban.
  • Legyen minél többet kortársai között, amely szükséges az agy megfelelő fejlődéséhez és a megfelelő szocializációhoz.
  • A szülők saját okostelefonjukat ne adják át a kisgyermekeknek.

Semmiképp se hagyják a gyermekeiket egyedül, felügyelet nélkül mobilozni vagy tabletezni, ehelyett használják közösen az eszközöket, kövesse azt odafigyelés, beszélgetés és közös játék. Beszélgessenek minél többet és együtt dolgozzák fel a digitális tartalmakat.

  • A gyermekek szellemi és érzelmi fejlettségüknek megfelelő játékokkal játszanak a digitális térben is.
  • Szükséges a képernyőidőt keretek közé szorítani. A WHO ajánlása szerint a gyermek:
  • 2 éves koráig mellőzzük a képernyő előtti időtöltést, az online kommunikáció kizárólag a szülőkkel, családtagokkal történő video-telefonálásra, kapcsolattartásra használandó,
  • 2-5 éves kor között naponta maximum 1 óra,
  • 6 év fölött maximum 2 óra képernyő előtt eltöltött idő engedélyezett (beleértve természetesen a televízió, a YouTube csatorna és a fejlesztő játékalkalmazások használatát is).
  • A szülők törekedjenek arra, hogy kisgyermekek számára javasolt, magas minőségű tartalmakat válasszanak.
  • Figyeljenek rá, hogy az online jelenlét/aktivitás, illetve a mesenézés egy alkalommal ne haladja meg a 30-40 percet, és mindig kövesse azt testmozgás vagy mozgásos játék.
  • Érdemes előre megbeszélni, hogy mennyi ideig fog tartani az online aktivitás (pl.: hány részt nézhet meg a gyermek a meséből), így könnyebb lesz azt befejezni.
  • Ajánlatos mesenézés helyett a karakterekkel történő interakciót támogató fejlesztő játékokat használni.
  • Az online - offline egyensúly kialakítása már ebben az életkorban megkezdődik a szabályok kialakításával. Célszerű digitális házirendet készíteni és azt mindenkinek betartani (eszközhasználat és online tér használata: hol, mikor, mennyit). Minden családtagra legyen érvényes, szülők részéről különösen fontos a példamutatás.
  • Az étkezés legyen képernyőmentes időszak.
  • A szülő tájékozódjon a kisgyermekek számára javasolt, magas minőségű tartalmakról, ne véletlenszerűen válasszon, és minden esetben tervezze meg ne csak a képernyőidő mennyiséget, hanem a tartalomfogyasztást is.
  • A kisgyermeknek nem valók a felnőtt platformok és tartalmak. Semmiképp se vonjuk be őket TikTokozásba, Instagramozásba, ne mutassunk nekik érdekes Shorts-okat.
  • A szülők, ha a gyermekekről fényképet készítenek, azt semmiképpen se osszák meg nyilvánosan.
  • Kisgyermekkorban a legfontosabb a mesélés, ezért ajánlott a napi szintű meseolvasás, hiszen bizonyítottan számtalan pozitív hatással bír.
Vissza

Bugyi Nagyközségi Csemete Bölcsőde

© 2022 / Minden jog fenntartva